MAGAZÍN

Investujte do hračiek, ktoré rozvíjajú schopnosti dieťaťa

Investujte do hračiek, ktoré rozvíjajú schopnosti dieťaťa

Výber vhodných hračiek pre dieťa, môže výrazne ovplyvniť rozvoj jeho kognitívnych schopností motoriky či tvorivosti. Ktoré výrobky najlepšie spĺňajú tieto parametre a na čo by sme si mali pri ich kúpe posvietiť?

Súčasný trh je doslova zaplavený hračkami rôznych značiek i kvalitatívnej úrovne. Pri ich kúpe by sme však mali byť obozretní a vyberať iba výrobky z bezpečných netoxických a ekologických materiálov. Obzvlášť by sme si mali všímať, ich pevnosť, nezávadnosť povrchových úprav a kvalitu použitých náterov.
Ďalším dôležitým atribútom pri rozhodovaní je samotný vek dieťaťa. Tento údaj by ste mali nájsť na obale každého certifikovaného výrobku. Nepodceňujte tento faktor. Príliš malé či ostré časti by mohli predstavovať pre vašu ratolesť riziko.
Nemenej podstatný je i výber konkrétneho druhu výrobku. Okrem klasických bábik, autíčok či plyšových zvieratiek nájdeme v ponuke i takzvané didaktické hračky. Práve oni by mali tvoriť dôležitú súčasť herných aktivít vášho dieťaťa, keďže môžu výraznou mierou ovplyvniť rozvoj jeho zručností a kognitívnych schopností.

Tradičné stavebnice

Rozhodne patria medzi obľúbenú klasiku, na ktorej už odrástli celé generácie detí. A niet sa čo čudovať. Je to ideálny druh hračky na rozvoj jemnej motoriky, ale i priestorovej predstavivosti a fantázie.
Najjednoduchšou stavebnicou pre najmenších sú obyčajné drevené kocky. Medzi najpopulárnejšie však patria plastové stavebnice DUPLO a najmä LEGO, ktoré pravidelne prichádzajú s novými nápaditými edíciami. Ich veľkou výhodou je, že jednotlivé série možno vzájomne kombinovať.
Dôležité miesto v tejto kategórii patrí aj skladačkám puzzle, ktorých podstatou je vytváranie obrázku podľa predlohy prostredníctvom jednotlivých dielikov, ktoré zapadajú do seba. Veľkosť a množstvo dielikov skladačky je potrebné prispôsobiť veku dieťaťa.

Motorické zostavy

V tomto prípade ide vlastne o sofistikované pomôcky, pri ktorých si dieťa pomocou hry rozvíja jemnú motoriku, presnosť, zručnosť, ale učí sa i rozlišovať geometrické tvary či farby.
Tieto zostavy sú dostupné napríklad v prevedení priestorových boxov s otvormi na vkladanie rôzne tvarovaných prvkov, pohyblivými súčasťami, či kresliacimi tabuľkami. Obľúbené sú aj rozkladacie farebné veže či rozmanité motorické labyrinty.

Kreatívne sety

Medzi činnosti, ktoré deti mimoriadne obľubujú, patria aj rôzne výtvarné aktivity. Vďaka nim si rozvíjajú jemnú motoriku, získavajú dôležité remeselné zručnosti a podnecujú fantáziu. Výborným pomocníkom v tejto oblasti sú rozmanité kreatívne sety.
Dostupné sú vo forme balíčkov či boxov, obsahujúcich rôzne polotovary, náradie a materiály určených na ďalšie dotvorenie. Môže ísť napríklad o miniatúrne tkáčske krosná, set na výrobu detských šperkov, plstených ozdôb či drevené výrezy určené na vymaľovanie.
Rada na záver
Vyberte pre svoje dieťa skladačku, alebo kreatívny set, pri ktorom sa zabaví celá rodina. Uvidíte, že takto strávené chvíle prospejú nielen vašej ratolesti, ale aj vašim vzťahom.
Viac produktov z kategórie Hračky nájdete v našom katalógu.
Hore