Ako vybrať umývačku riadu podľa ceny?

Aký typ umývačky riadu je vhodný pre menšie domácnosti?

Rozhodli ste sa pre kúpu umývačky riadu a radi by ste si zaobstarali kvalitný spotrebič za rozumnú cenu? Aké funkcie a vymoženosti môžeme očakávať od spotrebičov rôznej cenovej úrovne? Oplatí sa investovať do drahšej umývačky riadu, alebo vám postačí i lacnejší variant?

Aktuálna ponuka umývačiek riadu na našom trhu je pomerne široká. Okrem značky a ceny sa jednotlivé modely od seba líšia najmä množstvom programov a funkcií, ktoré vám môžu obsluhu spotrebiča, spotrebu vody a energie, ako i samotný umývací proces podstatne skvalitniť a uľahčiť.
Najlacnejšie modely umývačiek riadu na trhu sú dostupné už od 200 Eur. Špičkové umývačky však môžu predstavovať aj investíciu, dosahujúcu takmer 3 000 Eur. Aké sú teda najzásadnejšie funkčné rozdiely jednotlivých typov okrem základných rozmerových parametrov a samozrejme, spotreby?

Najlacnejšie umývačky riadu

• cena: rádovo 200 Eur
  • kapacita: od 6 do 8 súprav riadu
  • menšie stolné typy
  • bez možnosti umiestnenia pod kuchynskú dosku
  • bez funkcie Aqua stop
  • bez automatického otvárania dverí
  • bez invertorového motora
  • bez príborovej zásuvky
  • energetická trieda: A+
Skutočne cenovo najprístupnejšie riešenie pre nenáročných, s minimálnym počtom funkcií a bez špeciálnych vylepšení. Tieto umývačky riadu sú, najmä z dôvodu obmedzenej kapacity, vhodné predovšetkým na občasné využitie pre menšie domácnosti, prípadne ako praktické vybavenie víkendovej chalupy či firemnej kuchynky. Väčšinou ide o modely bez inventorového motora, takže treba počítať i s vyššou hlučnosťou spotrebiča. S nižšou energetickou triedou umývačiek v tejto cenovej hladine súvisí i vyššia spotreba energie.

Produkty z katalógu

Nižšia stredná trieda umývačiek riadu

• cena: rádovo od 300 – 500 Eur
  • kapacita: od 10 do 13 súprav riadu
  • vstavané i voľne stojace spotrebiče
  • možno umiestniť pod kuchynskú dosku
  • funkcie: Aqua stop, Vario Speed Plus, Hygiena Plus, Extra sušenie
  • lúč na podlahu počas chodu
  • akustický signál vypnutia
  • invertorový motor
  • dodatočný vrchný kôš
  • energetická trieda: od A+ do A+++
Modely umývačiek riadu v tejto nižšej strednej triede patria zákaznícky medzi najžiadanejšie, keďže ide o kvalitné spotrebiče s praktickými doplnkovými funkciami za prijateľnú cenu. Vďaka rozšírenej kapacite, nižšej energetickej spotrebe, ako i menšej hlučnosti sú ideálne na pravidelné používanie, čo ocenia najmä väčšie domácnosti s deťmi.

Vyššia stredná trieda umývačiek riadu

• cena: rádovo od 700 do 1000 Eur
  • kapacita: zvyčajne 14 súprav riadu
  • funkcie: Aqua stop, Vario Speed Plus, Hygiena Plus, Extra sušenie, ECO program, Senzor Dry, Quick Power Wash
  • Auto Open
  • Detská poistka
  • možnosť pripojenia na teplú vodu
  • senzor naplnenia
  • variabilné vnútorné usporiadanie
  • energetická trieda: A+++
Modely pre náročnejších spotrebiteľov, ktorí okrem štandartných funkcií očakávajú od umývačky riadu i špeciálne doplnkové programy, ktoré prispejú k ich lepšiemu užívateľskému komfortu. Investícia do týchto umývačiek riadu osloví najmä zákazníkov, ktorých cieľom je postupne eliminovať energetické náklady nevyhnutné na chod domácnosti.

Luxusné umývačky riadu

• cena: 2000 Eur a viac
  • kapacita: od 12 súprav riadu
  • funkcie: kompletný štandard + Brilliant Glass Care, Auto Close
  • Brilliant Light – vnútorné osvetlenie
  • otváranie dverí po dvojitom poklepaní
  • automatické inteligentné dávkovanie saponátu, ohrevu i spotreby vody
  • flexibilné koše na riad
  • extrémne tichý chod
  • Wifi Connect  - možnosť ovládania na diaľku
Umývačky riadu v luxusnej cenovej hladine sú určené pre maximálne náročných zákazníkov, ktorí si potrpia na spotrebiče špičkovej kvality s najmodernejšími funkciami. Tieto umývačky riadu sú príťažlivé najmä extrémne tichým chodom, automatickým dávkovaním spotreby a najmä možnosťou ovládania na diaľku vďaka praktickému smart riešeniu.

Najčastejšie otázky (FAQ) ohľadom Umývačky riadu

Aký typ umývačky riadu je vhodný pre menšie domácnosti?

Pre menšie, jedno či dvojčlenné domácnosti je ideálnym riešením rozmerovo nenáročná stolová umývačka riadu, ktorá sa hodí i do kuchýň s priestorovými obmedzeniami.

Je umývačka riadu zabezpečená pre prípad výpadku elektrického prúdu? Netreba sa obávať vytopenia?

Určite nie. Moderné umývačky riadu sú vybavené praktickou funkciu Aqua stop, vďaka ktorej sa pri poruche, či výpadku prúdu, automaticky uzavrie prívod vody a preto nehrozí žiadne vytopenie.

Sú momentálne dostupné na trhu aj umývačky riadu vybavené najnovšími smart riešeniami?

Samozrejme, že áno. V aktuálne ponuke nájdete špičkové umývačky riadu s inteligentným programom, ktorý si sám dávkuje saponát, spotrebu vody či ohrev podľa úrovne znečistenia riadu. Príťažlivá je možnosť ovládania spotrebiča na diaľku vďaka funkcii Wifi Connect.
Viac produktov z kategórie Umývačky riadu nájdete v našom katalógu.