MAGAZÍN

Masívny jedálenský stôl: srdce každej kuchyne!

Masívny jedálenský stôl: srdce každej kuchyne!

Prečo sa jedálenský stôl z masívu vyplatí?

Vybrať kvalitný jedálenský stôl z masívu, ktorý by výborne slúžil a zároveň zapadol do štýlu vašej kuchyne, vôbec nie je jednoduché. Ponúkame vám praktický návod, na čo pri kúpe pamätať, a ktoré kritériá by sme určite nemali podceniť. Poradíme vám, aký druh, tvar či akú starostlivosť zvoliť, aby jedálenský stôl z masívu vydržal čo najdlhšie a stal sa skutočnou ozdobou vašej domácnosti.


Kuchyňa je už tradične miestom, kde sa nielen pripravuje jedlo a pochutnávame si na dobrotách, ale kde sa zvyčajne stretáva aj celá rodina. Na to by sme mali pamätať i pri výbere masívneho kuchynského stola. Ten by mal byť adekvátne:
 1. veľký
 2. odolný
 3. stabilný
Každý kvalitný jedálenský stôl z dreva by mal poskytovať dostatočný komfort pre všetkých členov domácnosti. Zabúdať však netreba ani na jeho vzhľadovú stránku. Dizajn masívneho jedálenského stola, by mal príjemne korešpondovať s ostatným zariadením kuchyne a podčiarknuť tak celkový štýl nášho bývania.    

Masívne jedálenské stoly podľa materiálu

Materiál jedálenského stola sa podstatnou mierou podpisuje nielen na vzhľadových, ale aj funkčných vlastnostiach výrobku. Keďže kúpa kvalitného jedálenského stola z masívu môže predstavovať i výraznejšiu investíciu do vášho rodinného rozpočtu, výber vhodného druhu dreva, prípadne jeho kombinácie s inými doplnkovými materiálmi, by sme rozhodne nemali podceniť:
 • jedálenský stôl z masívu - tradičný prírodný materiál s vynikajúcimi úžitkovými i vzhľadovými vlastnosťami, z ktorého sú vyrobené nohy i vrchná doska stola. Vybrať si môžeme z celej škály druhov dreva, ktoré sa navzájom líšia farbou, kresbou i  kvalitatívnou úrovňou. Žiadané sú napríklad jedálenské stoly z pevného gaštanového či ružovkastého orechového dreva, ale i napríklad z lacnejšej borovice. Pri kúpe je dôležité všímať si jeho povrchovú úpravu, najmä cenovo dostupnejšie drevené výrobky je totiž ešte potrebné namoriť a nalakovať.
 • jedálenský stôl z masívneho dreva a kovu – obľúbená kombinácia materiálov, ktorá má svoje široké zastúpenie v klasickom, rustikálnom i modernom štýle. Zvyčajne ide o cenovo náročnejšie robustné stoly, s nosnou kovovou konštrukciou, ktorá je prekrytá masívnou drevenou doskou. Vďaka vysokej pevnosti a odolnosti použitých materiálov, ide vyhľadávané výrobky z dlhou životnosťou.       
 • jedálenský stôl z masívneho dreva a skla – efektná a pomerne odvážna kombinácia materiálov, ktorá vynikne predovšetkým v moderne  ladených interiéroch, pričom nosnú drevenú konštrukciu prekrýva priehľadná sklenená plocha. Keďže z praktického hľadiska ide o pomerne háklivý a krehký materiál, nie je príliš vhodný do domácností s malými deťmi.  

Produkty z katalógu

Jedálenské stoly z dreva podľa tvaru

Pri výbere vhodného tvaru masívneho jedálenského stola by sme mali vychádzať nielen z počtu členov domácnosti, ale i celkového dizajnu kuchynského zariadenia a najmä dispozičných možností miestnosti.
 • Hranaté jedálenské stoly z dreva – najbežnejšie jedálenské stoly, ktoré môžu byť pravidelného štvorcového alebo predĺženého obdĺžnikového tvaru. Situovať ich môžeme do stredu kuchyne, ale vyniknú i bližšie pri stene, napríklad v kombinácii s praktickou rohovou lavicou. Vyberáme k nim stoličky s príbuznými hranatými tvarmi.
 • Oválne jedálenské stoly z masívu – stoly týchto tvarov sú zvyčajne náročnejšie na priestor, keďže oválny stôl  by mal byť dostupný zo všetkých strán. Vybrať si môžeme stoly s kruhovým, prípadne pozdĺžnym elipsovým tvarom a vhodne ich doplníme stoličkami s oblými tvarmi.
 • Drevené jedálenské stoly s nepravidelným tvarom – Jedálenské stoly s nepravidelnými nahrubo opracovanými vrchnými doskami, môžu byť vhodnou súčasťou rustikálne ladených interiérov, ale ako zaujímavý kontrastný prvok ich ocenia i milovníci moderného bytového dizajnu. Hodia sa najmä do priestranných interiérov, kde najlepšie vyniknú.
 • Rozkladacie jedálenské stoly – veľmi praktické variabilné stoly vhodné najmä do priestorovo obmedzených interiérov, pre početnejšie domácnosti, ako i na príležitostné stolovanie počas sviatkov a osláv. V ponuke nájdete hranaté i oválne typy s vysúvacou stredovou, príp. vyklápacou bočnou doskou.
 • Vyklápacie jedálenské stoly – ideálne riešenie vhodné i do mimoriadne malých kuchýň pre jedno či dvojčlenné domácnosti. Jednoduchý mechanizmus spočíva vo vyklápacej stolovej doske pripevnenej o plochu steny. Výhodou je, že takýto jedálenský stôl má skutočne minimálne nároky na priestor, keďže ho môžno použiť iba počas stolovania.

Doplnky na drevený jedálenský stôl

Osviežiť a zútulniť váš drevený jedálenský stôl sa dá mnohými spôsobmi. Okrem estetickej funkcie, môžu vhodne zvolené doplnky nielen spríjemniť a zjednodušiť stolovanie, ale predovšetkým ochrániť masívny povrch stola pred nežiadúcim poškodením. Stačí si len vybrať podľa vlastného uváženia a vkusu. Vhodné sú napríklad rôzne:
 • obrusy
 • prestierania
 • sety základných korenín
 • servírovacie tácky a misky
 • kuchynské dosky pod horúce hrnce a misy
 • svietniky
 • vázy
 • dekoračné predmety a ikebany

Najčastejšie otázky (FAQ) ohľadom Stoly, stolíky

Prečo sa jedálenský stôl z masívu vyplatí?

Dôvodov je hneď viacero. Predovšetkým ide o tradičný prírodný materiál s jedinečným nadčasovým vzhľadom, ktorý je i príjemný na dotyk. Okrem toho, kvalitný jedálenský stôl vyniká dostatočnou pevnosťou a stabilitou a pri správnej údržbe vám môže skutočne spoľahlivo a dlho slúžiť.

Ako spoľahlivo ochrániť drevený jedálenský stôl?

Ak sa rozhodneme pre masívny jedálenský stôl, nemali by sme zabúdať ani na pravidelnú a správnu údržbu. Na oživenie jeho prirodzenej farby a štruktúry používame výhradne čistiace prostriedky určené na drevený nábytok, napríklad na báze včelieho vosku či ľanového oleja. Starší drevený nábytok je vhodné po čase jemne zbrúsiť a prelakovať. Vhodné a zároveň vkusné sú i rôzne obrusy, prestierania, tácky či kuchynské dosky chrániace povrch pred nežiadúcim poškriabaním, ako i poškodením horúcimi predmetmi.

Aký jedálenský stôl je vhodný do vidiecky ladenej kuchyne?

V takomto prípade je ideálny rustikálny drevený stôl, prípadne jedálenský stôl v provensálskom štýle s bielymi nohami a vrchnou doskou v prírodnom tóne dreva. Nevhodná je moderná kombinácia masívnej drevenej dosky so sklom či lesklými kovovými prvkami.
Viac produktov z kategórie Stoly, stolíky nájdete v našom katalógu.
Hore