MAGAZÍN

Vákuované potraviny vám vydržia dlhšie čerstvé

Vákuované potraviny vám vydržia dlhšie čerstvé

Medzi osvedčené spôsoby skladovania potravín patrí vákuovanie. Ide o unikátnu technológiu, ktorá si nachádza čoraz viac priaznivcov. V čom spočívajú jej hlavné výhody a ktoré suroviny je vhodné vákuovať?

Žijeme dobu, ktorá kladie vysoké nároky na úroveň potravín v prospech nášho zdravia. Vybrať si kvalitné suroviny, však nestačí. Dôležitý je aj ich vhodné skladovanie. Práve nesprávne spôsoby uchovávania potravín sa totiž môžu výraznou mierou podpísať na zmene ich vlastností, ktoré nám môžu v konečnom dôsledku uškodiť.
Jedným zo spôsobov ako uchovať potraviny čo najdlhšie čerstvé je ich vákuovanie. Ide v podstate o veľmi jednoduchý princíp spočívajúci v odsaní vzduchu, pri ktorom sa surovina obalí do špeciálnej fólie - vrecka, prípadne sa hermeticky uzavrie v nádobe.
Na trhu sú napríklad dostupné vákuové pumpy s prispôsobenými skladovacími dózami. Oveľa praktickejšie sú však spomínané fólie, určené pre špičkové vákuovačky vybavené nielen odsávacím, ale aj integrovaným rezacím a zatavovacím systémom. Vy si už len podľa množstva suroviny odviniete toľko obalu, koľko práve potrebujete.
Výrobcovia garantujú, že takto uskladnené potraviny vydržia až osemkrát dlhšie ako pri iných, bežne zaužívaných spôsoboch. Vákuovačku oceníte najmä pri skladovaní mäsa, zeleniny, ovocia, ale i hotových jedál či byliniek alebo orechov.
Zavákuované suroviny môžete jednoducho uložiť do chladničky a vďaka rozmerom nenáročným na priestor sú vhodné i na dlhodobejšie uskladnenie v mrazničke. Okrem toho, vďaka pevnej kvalitnej fólii sa nemusíte obávať, že by pri manipulácii došlo k jej poškodeniu a tým aj  k znehodnoteniu potraviny.
Rada na záver
Ak obľubujete pripravovať nakladané mäso, vyskúšajte ho aj s marinádou zavákuovať a na dva či tri dni uložiť do chladničky. Takto môžete pripraviť napríklad kuracie alebo bravčové stehná, krkovičku či hovädziu panenku. Mäso získa nielen intenzívnejšiu lahodnú chuť, ale i krehkejšiu a jemnejšiu štruktúru, takže ho tepelne spracujete oveľa rýchlejšie.
Viac produktov z kategórie Vakuovačky nájdete v našom katalógu.
Hore