MAGAZÍN

Kombinovaná práčka so sušičkou: šetrí váš čas i bielizeň

Kombinovaná práčka so sušičkou: šetrí váš čas i bielizeň

Aká kombinovaná práčka so sušičkou sa najlepšie vyplatí pre štvorčlennú rodinu?

Stojíte pred rozhodnutím, ktorá práčka so sušičkou by bola pre vás najvhodnejšia? Podľa čoho si vyberať kapacitu, typ motora či počet otáčok pri kúpe tohto spotrebiča? Ponúkame vám jednoduchý prehľad základných parametrov práčok so sušičkami, ktoré vám rozhodovanie zaručene uľahčia.

Vybrať kvalitnú kombinovanú práčku so sušičkou vôbec nemusí byť jednoduché rozhodnutie. Aj keď je ponuka skutočne široká, vsadiť na správny model, ktorý bude zodpovedať vašim nárokom i finančným možnostiam, si vyžaduje aspoň elementárny prieskum trhu. Ešte pred tým, ako sa však vydáte na samotný nákup, zodpovedzte si niekoľko základných otázok:
  • Koľko členov má domácnosť, pre ktorú vyberám spotrebič?
  • Ako často plánujem spotrebič používať?
  • Aký druh prádla najčastejšie potrebujem prať?
  • Koľko priestoru mám pre spotrebič vyhradeného?
  • Koľko financií plánujem do kombinovanej práčky so sušičkou investovať?

Aká je energetická spotreba kombinovanej práčky so sušičkou 

Ide o dôležitý parameter, ktorý sa najmä pri súčasných cenách za energie, neoplatí podceňovať. Ak chcete vašu bielizeň prať sušiť čo najúspornejšie, zamerajte sa na spotrebiče v energetickej triede A. Druhá energetická trieda B je na spotrebu náročnejšia. Vo všeobecnosti sa však pri kúpe kombinovanej práčky so sušičkou pripravte na to, že ide o spotrebič, ktorý je niekoľkonásobne náročnejší na spotrebu energie ako samostatná práčka. S celkovou energetickou spotrebou súvisí predovšetkým maximálny počet otáčok spotrebiča, ako i typ použitého motora.

Ako vybrať rozmery a kapacitu kombinovanej práčky so sušičkou

V prvom rade sa netreba unáhliť. Nie vždy totiž platí pravidlo, že iba tie najdrahšie a najväčšie spotrebiče vám môžu poslúžiť najlepšie. Ak napríklad patríte medzi jedno či dvojčlenné domácnosti, výborne vám postačí i menšia práčka so sušičkou s hĺbkou do 50 cm a s kapacitou do 6 kilogramov. Väčšie domácnosti, v závislosti od počtu ich členov, by sa zas mali zamerať na spotrebiče s vyššou hĺbkou (nad 50cm) a kapacitou 9 a viac kilogramov. Pri výbere vhodného miesta netreba, okrem celkových rozmerov spotrebiča, zabudnúť ani na dostatočný manipulačný priestor pri samotnom plnení práčky a otvorení bubna.

Produkty z katalógu


Prečo sú dôležité otáčky pri kombinovanej práčke so sušičkou

Pri kúpe tento údaj rozhodne neprehliadnite.  Čím vyšší maximálny počet otáčok za minútu váš spotrebič dosiahne, tým rýchlejšie a dôkladnejšie dokáže prádlo vyžmýkať a následne vysušiť. Samozrejme, že celkový čas závisí aj od množstva a veľkosti bielizne. Bežne sú na trhu dostupné práčky so sušičkou, ktoré majú maximálne 1 200 ot/min. Drahšie modely dosahujú až 1 400 - 1 600 ot/min. Ide však o maximálnu hodnotu, ktorú je nutné pri praní konkrétneho druhu bielizne nastaviť. Platí pravidlo, že čím jemnejšie prádlo periete, tým menší počet otáčok je na proces prania a sušenia potrebných.

Ktorý motor je pri práčke so sušičkou najlepší

Jeden z najdôležitejších parametrov pri výbere práčky, ktorý pri tomto spotrebiči podstatnou mierou  ovplyvňuje jeho:
  • výkon
  • hlučnosť a vibrácie
  • životnosť
Vo všeobecnosti možno motory podľa ich umiestnenia v kombinovanej práčke so sušičkou rozdeliť do dvoch základných kategórií:
  1. umiestnené mimo os bubna – do tejto kategória patria klasické a inverorové motory. Súčasťou oboch typov motora sú aj remene a remenice. Klasické motory nájdete pri starších typoch práčok a lacnejších modeloch. Sú menej výkonné, pomerne hlučné a spotrebiče s týmto druhom motora i značne vibrujú. Naopak, modernejší invertorový motor sa vyznačuje lepším výkonom a podstatne tichším chodom. Faktom je, že remene a  remenice sa časom môžu časom opotrebovať a poškodiť.
  2. umiestnené priamo v osi bubna – k tomuto druhu sa radia špičkové Direct drive motory, ktoré v súčasnosti nájdeme v práčkach so sušičkou iba tej najvyššej kvality. Majú vynikajúci spoľahlivý výkon pri mimoriadne tichom chode spotrebiča a bez nežiadúcich vibrácií. Počítajte však s tým, že práčka so sušičkou s týmto druhom motora patrí medzi cenovo náročnejšie spotrebiče.

Najčastejšie otázky (FAQ) ohľadom Práčky

Aká kombinovaná práčka so sušičkou sa najlepšie vyplatí pre štvorčlennú rodinu?

Vo takomto prípade si vyberte práčku so sušičkou s hĺbkou bubna nad 50cm a s strednou kapacitou náplne rádovo 9 – 10 kg.

Koľko prádla vysuší naraz kombinovaná práčka so sušičkou s kapacitou 8 kg?

Pre efektívny proces sušenia je potrebné odpočítať od celkovej kapacity náplne práčky zhruba tretinu, čiže pri 8 kg, dokážete vysušiť naraz zhruba 5,4 kg prádla.

Ako si vybrať kombinovanú práčku so sušičkou, ktorá nebude príliš hlučná?

Jednoducho. Zaobstarajte si práčku s modernejším invertorovým motorom, ktorý je menej hlučný ako klasický motor. Ideálnym riešením je však práčka so sušičkou so špičkovým Direct drive motorom, ktorý je nielen tichý, ale i maximálne výkonný.
Viac produktov z kategórie Práčky nájdete v našom katalógu.
Hore